Marsz Białymi Plamami - Profilaktyka Raka Jelita Grubego 22-30.06.2018

W czerwcu 2018 odbył się „Marsz Białymi Plamami - profilaktyka raka jelita grubego”. Tzw. „białe plamy” to  powiaty w województwie pomorskim o najniższym poziomie zgłaszalności na badania profilaktyczne.

 

Organizatorem marszu była Fundacja Onkorejs – Wybieram Życie. W ciągu 8 dni, 10 osób pokonało blisko 200 km, by pokazać, że z rakiem można wygrać, nie warto się poddawać, a nawet można żyć pięknie i aktywnie! Bo rak to nie wyrok! Uczestnicy marszu wzięli udział w 6 spotkaniach edukacyjnych, zachęcając mieszkańców Pomorza do wykonywania badań profilaktycznych, a także dając nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

 

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Choroba ta wykrywana jest zbyt późno, dlatego też umieralność jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki edukacji i spotkaniom istnieje możliwość dotarcia do osób, które do tej pory nie doceniały wagi profilaktyki.

 

Podczas spotkań edukacyjnych specjaliści zachęcali do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki takim inicjatywom zwiększa się świadomość Pomorzan dotycząca wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań kolonoskopowych.

 

Ponadto, uczestnicy marszu opowiadali o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną  oraz o swojej walce o zdrowie i życie. Mieszkańcy mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji onkologicznych.

 

Fundacja Onkorejs – Wybieram Życie jest partnerem Podmiotu Leczniczego Copernicus Sp. z o.o. w realizacji na terenie województwa pomorskiego dwóch projektów profilaktycznych – wczesnego wykrywania raka jelita grubego i raka szyjki macicy. Wspólnie zwiększamy świadomość potrzeby profilaktyki oraz ułatwiamy dostęp do badań (cytologii i kolonoskopii), w szczególności na terenach oddalonych od ośrodków zdrowotnych.

 

Więcej na temat marszu przeczytacie na stronie:

http://onkorejs.pl/marsz-bialymi-plamami-dostepu-diagnostyki-raka-jelita/

 

42292936 1983706595262489 3620258879037767680 n1