Wykład Dr Wypych - Kierownik Oddziału Gastroenterologii w Szpitalu Copernicus PL Sp. z o.o.

27.11.2019 miał miejsce wykład Dr Joanny Wypych dla pracowników Szpitala Copernicus PL Sp. z o.o.
Dr n. med. Joanna Wypych jest Kierownikiem Oddziału Gastroenterologii w Szpitalu Copernicus PL Sp. z o.o. i konsultantem medycznym projektu pn. "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego".

Podczas wykładu zostały poruszone najważniejsze zagadnienia związane z rakiem jelita oraz profilaktycznymi badaniami.

 

Od początku działania w/w projektu bardzo duży nacisk kładzie się na wsparcie merytoryczne kadry medycznej oraz szeroką edukację mieszkańców województwa pomorskiego. W tym celu wykorzystywane są różne kanały komunikacyjne; zarówno tradycyjne media (radio, prasa lokalna), jak i internet (FB, strona www, lokalne portale). Organizowane są też imprezy w różnych miejscach naszego województwa. W 2019 r. odbyły się pokazy videomappingu – widowiska łączącego ze sobą muzykę, światło, dźwięk oraz zawierające elementy edukacyjne, zawisły banery z grafikami czy powstały murale nawiązujące do kolonoskopii.

Kolejna akcja edukacyjna skierowana jest do pracodawców. W zakładach pracy organizowane są spotkania z pracownikami. Podczas wykładu prezentowane są statystyki oraz skuteczne metody zapobiegania zachorowaniu na nowotwór raka jelita. Wczesna interwencja (np. poprzez wycięcie polipów) to szansa na zachowanie pełnej aktywności zawodowej.  Podczas spotkania jest możliwość zadawania pytań, poznania szczegółów badania, dowiedzenie się jak ważne jest przygotowanie, żeby badanie było w pełni diagnostyczne.

 

Pani Doktor przypomniała nam również o smutnej statystyce. 


zrzut   

Tymczasem rak jelita wykryty w pierwszym stadium jest prawie w 100% uleczalny.  

Rak jelita grubego najczęściej powstaje na podłożu polipów (łagodnych gruczolaków). Przemiana z polipa w raka trwa od 7 do 12 lat – żaden z innych nowotworów nie daje nam tak dużo czasu na wykrycie go.

zrzut6


Receptą na tę smutną statystykę jest profilaktyka. Każda osoba, którą ukończyła 50 lat powinna bezwzględnie wykonać kolonoskopię. Jeśli wynik będzie ujemny (czyli nie zostaną wykryte żadne zmiany) kolonoskopię powinno się powtórzyć po ok. 10 latach. Jeżeli jesteśmy dziedzicznie obciążeni rakiem jelita grubego, pierwsze badanie najlepiej będzie wykonać 10 lat wcześniej niż zachorował nasz krewny (krewny I stopnia).

Kolonoskopia jest najczulszym z dostępnych badań diagnostycznych jelita grubego. Jest badaniem całego jelita grubego i polega na dokładnym oglądaniu wnętrza jelita za pomocą endoskopu, czyli giętkiego rurowatego instrumentu zakończonego kamerą. 
 

 zrzut3


Celem badania jest uchwycenie wszystkich zmian na powierzchni błony śluzowej, wyścielającej jelito grube. Jest to najbardziej dokładne badanie jelita grubego, w trakcie którego możemy stwierdzić szereg patologii począwszy od zmian nienowotworowych, przez zmiany przednowotworowe, nowotwory łagodne, aż do najważniejszych i najbardziej niebezpiecznych zmian złośliwych, a w tym najczęściej rozpoznawalnego gruczolaka jelita grubego. Wszystkie wycinki i usunięte polipy podczas kolonoskopii poddawane są badaniu histopatologicznemu we współpracujących Pracowniach endoskopowych.

W Polsce rocznie wykonuje się około 700 000 kolonoskopii, z czego około 40 000 to badania w ramach Programu Badań Przesiewowych Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. 
Stosowane sposoby przygotowania często różnią się od zalecanych, a odsetek pacjentów, u których w trakcie badania stwierdza się nieodpowiednie oczyszczenie jelita, może sięgać aż 30% .
To właśnie odpowiednie przygotowanie się do badania ma największy wpływ na przebieg badania – nieprawidłowe oczyszczenie jelita grubego przede wszystkim wydłuża czas badania ale co ważniejsze obniża wartość diagnostyczną kolonoskopii, zwiększa ryzyko powikłań a także może spowodować konieczność powtórzenia badania.
Jak należy prawidłowo przygotować się do badania? 

 zrzut4 2

 


Na badanie można umówić się przez Formularz zgłoszeniowy na stronie www projektu:  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ 
lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30.
Do tej pory z badania skorzystało 3105 osób z województwa pomorskiego.


Projekt "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego" skierowany jest do kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo:
· w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego
· w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego  
· osób w wieku 20-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi,
które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.

Kolonoskopia w ramach projektu wykonywane jest bez znieczulenia, dzięki temu przez całe badanie pacjent jest w kontakcie z personelem medycznym.  W przypadkach medycznie uzasadnionych np. u osób po przebytych zabiegach w obrębie jamy brzusznej (w tym operacje ginekologiczne i cesarskie cięcia), z licznymi bliznami i zrostami oraz u osób bardzo szczupłych - badanie wykonuje się w sedacji.

 

DSC 64

IMG 20191127 130927